Nieruchomości zagraniczne na sprzedaż

Przewodnik inwestycyjny Przydatne informacje Mapa

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Grecji?
Po pierwsze, standard życia w Grecji jest wyższy niż w Polsce. Po drugie- zdecydowanie lepsza pogoda, smaczne i zdrowe jedzenie, nie wspominając o przepięknych widokach. Grecja to kraj, który kultywuje swoją tożsamość narodową i tradycje, zwłaszcza w rejonach wiejskich. Mimo że czasy się zmieniają, w Grecji nadal istotne i niezwykle ważne są spotkania rodzinne podczas obiadów, często organizuje się spotkania z przyjaciółmi, a wszelkie święta są okazją do prawdziwej uczty i zabawy w jak największym gronie znajomych. Niezależnie od tego czy poszukujemy przestronnego mieszkania, nadmorskiej willi czy rustykalnego domu otoczonego gajem oliwnym, Grecja oferuje dla każdego coś w sam raz.

Kto może nabyć nieruchomość w Grecji?
Obywatele UE mogą swobodnie kupować nieruchomości w Grecji i w tym przypadku są traktowani tak, jak greccy obywatele. Natomiast obywatele pozostałych krajów spotkają się z pewnymi ograniczeniami. Zakupu nieruchomości w pobliżu baz wojskowych bądź granic państwowych wymaga specjalnego zezwolenia od gminy. Obszary te obejmują tereny Wschodniego Morza Egejskiego, wysp Dodekanezu, regionów Grecji Północnej i części Krety oraz Rodos. Uzyskanie zgody na zakup nieruchomości w tych miejscach jest często czystą formalnością dla obywateli UE, ale dla obywateli spoza UE może być to problem. Dobry agent nieruchomości jest zazwyczaj w stanie doradzić i pomóc w przypadku, gdy pojawią się jakieś kłopoty.

Jakie są koszty związane z zakupem nieruchomości w Grecji?
Poniżej krótki spis tego, co może stanowić dodatkowy koszt przy zakupie nieruchomości w Grecji. Zanim podpiszemy umowę warto dokładnie sprawdzić, jak wysokie będą te koszty w momencie zawierania transakcji, gdyż zmieniają się one w czasie.

Podatek transferowy:
nowe przepisy podatkowe, które weszły w życie w kwietniu 2010 roku mówią, że podatek ten wynosi 8% ceny nabywanej nieruchomości o ile cena ta wynosi do 20.000EUR i 10% ceny nabywanej nieruchomości jeśli cena przekracza 20.000EUR. Podatek transferowy nie ma zastosowania, gdy kupujemy nieruchomość opodatkowaną podatkiem VAT (patrz poniżej).

Podatek VAT:
19% VAT jest pobierany zamiast podatku transferowego w przypadku nowych budynków, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane w okresie od stycznia 2006 r. Nowe budynki z pozwoleniem na budowę wydanym przed styczniem 2006 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, niezależnie od tego, kiedy prace budowlane zostały zakończone.

Koszty prawne:
opłaty prawne wynoszą do 1% szacowanej wartości podatkowej. Rzeczywista opłata zależy od wartości samej nieruchomości.

Opłaty notarialne:
mieszczą się one w granicach 1-2% od szacowanej wartości podatkowej nieruchomości. Opłaty obejmują także niewielkie należności z tytułu wystawienia każdego dokumentu dołączonego do umowy.

Kataster:
opłaty rejestru gruntów wahają się od 0,3 do 0,5% szacowanej wartości podatkowej plus niewielka opłata za znaczki skarbowe i certyfikaty.

Opłaty unijne:
1% podstawy opodatkowania za nieruchomości, których cena nie przekracza 44.000EUR, a następnie 0,5% od pozostałej kwoty.

Lokalny podatek gminny:
3% podatku od zakupu nieruchomości i jest on wpłacany na rzecz gminy.

Opłata biura nieruchomości:
dokładna wysokość prowizji jest ustalana pomiędzy agentem a klientem. Mieści się ona zazwyczaj w przedziale 2-5% ceny zakupu i może zostać podzielona pomiędzy nabywcą a sprzedawcą w drodze porozumienia.

Czy łatwo znaleźć nieruchomość na sprzedaż?
Grecja to wspaniały i różnorodny kraj z dużą ilością nieruchomości na sprzedaż. Niezależnie od tego czy interesuje nas zakup willi na Santorini czy mieszkania w Atenach, mamy tu do czynienia z naprawdę szerokim wyborem ofert.

Formalności – czy należy skorzystać z usług prawnika?
Wynajęcie prawnika, który pomoże nam przy zakupie nieruchomości w Grecji jest koniecznością. Warto zadbać o to, by prawnik nas reprezentujący był prawdziwym profesjonalistą. Zdarza się, że osoby nabywające nieruchomość nie są właścicielami gruntów lub nie mogą uzyskać tytułu własności do swego domu czy mieszkania. Najlepiej skontaktować się z prawnikiem zanim jeszcze wyruszymy do Grecji, by obejrzeć interesujące nas nieruchomości. Daje nam to możliwość znalezienia na spokojnie odpowiedniego adwokata, bez pośpiechu i załatwiania w międzyczasie dokumentów.


Grecja - nieruchomości na sprzedaż - wybierz region

Grecja Kontynentalna (1)Kreta (1)

Wyróżnione oferty

Sprzedaj z nami
swoją nieruchomość
Jeżeli masz do sprzedania zagraniczną nieruchomość w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech lub w jakimkolwiek innym kraju, zamieść swoją ofertę sprzedaży w naszym serwisie.

Jesteśmy pierwszym polskim portalem, stawiającym na nieruchomości zagraniczne. Coraz więcej naszych rodaków rozważa zakup tzw. "drugiego domu" jako miejsca dla siebie na wakacje w ciepłym kraju. Wiele osób traktuje też zakup nieruchomości zagranicznej jako doskonałą inwestycję licząc na zwrot z tytułu wynajmu oraz wzrost ceny samej nieruchomości. Hasła takie jak apartamenty Chorwacja, przestają powoli kojarzyć się tylko z wczasami nad Adriatykiem, a zaczynają być postrzegane jako interesująca inwestycja na przyszłość.

Prezentacja oferty sprzedaży w naszym serwisie kosztuje ZALEDWIE 199zł netto, przy czym PŁACISZ TYLKO RAZ, a Twoje ogłoszenie jest aktywne i widoczne na naszym portalu aż do momentu gdy sprzedasz swoją nieruchomość.

Jeżeli natomiast posiadasz nieruchomość zagraniczną i chciałbyś ją wynajmować, koniecznie rzuć okiem na nasz partnerski portal - WakacyjnyWynajem.pl.
Zarejestruj się

Newsletter