Nieruchomości zagraniczne na sprzedaż

Przewodnik inwestycyjny Przydatne informacje Mapa

Dlaczego wato kupić nieruchomość w Portugalii?
Portugalia nieodmiennie pozostaje w centrum zainteresowania europejskich inwestorów planujących zakup zagranicznej nieruchomości. Kraj ten zaliczany jest do niezwykle bezpiecznych- ma wyjątkowo niski poziom przestępczości, a Lizbonę uznano za najbezpieczniejszą stolicę w Unii Europejskiej w sondażu przeprowadzonym przez ONZ i Gallup. Bogactwo i różnorodność krajobrazów wydaje się nie mieć końca- od gór i winnic na północy, do piaszczystych plaż na południowym wybrzeżu Algarve. Od lat południowe wybrzeże jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Europie. Coraz częściej wybierane jest także jako doskonały region na inwestycje w nieruchomości. Ostatnio obserwujemy także wzmożone zainteresowanie nieruchomościami na wybrzeżu Atlantyku, na północ od Lizbony. "Srebrne Wybrzeże" przyciąga ogromną uwagę nabywców poszukujących wiejskich posiadłości, położonych z dala od ośrodków turystycznych w Algarve i oferujących bardziej realistyczne ceny. Większość ludzi fascynuje i urzeka w Portugalii spokojny i mniej stresujący tryb życia niż w pozostałych obszarach kontynentu, a także, już legendarne, specjały kulinarne. Krótko mówiąc, Portugalia posiada tak wiele zalet, iż nie dziwi jej popularność pośród osób zainteresowanych posiadaniem drugiego domu poza własnym krajem.

Kto może kupić nieruchomość w Portugalii?
Odpowiedź jest prosta- każdy. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że osoby nie będące obywatelami Portugalii muszą wyznaczyć przedstawiciela podatkowego lub uzyskać numer podatkowy (NIF) lub Número Fiscal de Contribuinte z lokalnego urzędu skarbowego. Numer ten jest wykorzystywany na wszystkich dokumentach związanych z nabywaną nieruchomością. Niezbędny jest on także do założenia konta bankowego w Portugalii, które jest wymagane przy zakupie nieruchomości.

Ile kosztuje zakup nieruchomości w Portugalii?
Poniżej krótki spis dodatkowych kosztów, których można się spodziewać w związku z zakupem nieruchomości w Portugalii. Należy pamiętać, że koszty te zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat i cały czas się zmieniają, więc trzeba upewnić się, jakie dokładnie będą przy zakupie. Obecnie przybliżone kwoty wyglądają następująco:

Przedstawicielstwo podatkowe:
Firmy zazwyczaj pobierają wstępną opłatę w wysokości około 250EUR i opłatę roczną w wysokości około 250EUR za swe usługi.

Biura nieruchomości:
koszty agencji nieruchomości są pokrywane przez sprzedającego.

Koszt prawników:
Prawnicy zwykle pobierają 1-2% ceny zakupu plus wartość podatku VAT.

Gminny podatek od zakupu lub IMT (Imposto Municipal Sobre Transmissões Onerosas de Imóveis):
Jest to w zasadzie podatek, który ma zapłacić nabywca, kiedy jakaś nieruchomość zmienia tytuł własności. IMT znacznie różni się w zależności od rodzaju nieruchomości i może wynosić od 0,2% do 0,8%.

Opłaty katastralne:
opłaty związane z rejestracją gruntów, ich wysokość to 0,5% ceny zakupu.

Opłata rejestracyjna własności:
musimy zarejestrować zakup w Urzędzie Rejestru Mienia (Conservatória go Registo Predial) na obszarze, na którym zlokalizowana jest nieruchomość i w Urzędzie Skarbowym (Repartição de Finanças). Koszty są następujące:

Rejestracja zakupu - stała wartość 250EUR.
Rejestracja hipoteki - stała wartość 250EUR.
Dodatkowe opłaty - zazwyczaj nie przekraczają 100EUR.

Opłata skarbowa lub Imposto de Selo:
jest to 0,8% ceny zakupu.

Opłaty notarialne:
w momencie, kiedy profesja notariusza weszła w sektor prywatny, opłaty notarialne uległy znacznej zmianie i teraz zależą od urzędu, w którym podpisana zostanie Escritura. Escritura Pública de Compra e Venda (pełna nazwa), musi zostać sporządzona i podpisana przez obie strony przed notariuszem, a następnie zostaje złożona w lokalnym rejestrze gruntów (Conservatoria do Registo Predial), z kopiami sporządzonymi dla zaangażowanych stron.

VAT (lub IVA):
20% dla wszystkich nowych nieruchomości (zazwyczaj podany jest w cenie, ale warto to sprawdzić i upewnić się, że proponowana nam cena jest już ceną brutto, czyli z VAT-em).

Znalezienie nieruchomości w Portugalii
Od wybrzeży Atlantyku, poczynając od Srebrnego Wybrzeża, po spokojne plaże Algarve, Portugalia oferuje mnóstwo interesujących lokalizacji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czy interesuje nas willa w Algarve czy mieszkanie w Lizbonie, jest tu wielka gama nieruchomości dostępnych do nabycia.

Czy skorzystać z usług prawnika przy zakupie nieruchomości?
Istnieje wiele pułapek, które potencjalny nabywca może napotkać przy zakupie domu w Portugalii. Istnieją również sposoby, które prawnikowi pozwalają tak skonstruować umowę, iż będzie ona niezwykle korzystna dla kupującego, więc znalezienie prawnika, który będzie zaangażowany w zakup nieruchomości jest koniecznością. Adwokat jest odpowiednikiem radcy prawnego i może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny i porady, podlega także ścisłej kontroli ze strony portugalskiej palestry (Ordem dos Advogados). Upewnijmy się, czy wybrany przez nas adwokat ma uprawnienia poprzez uzyskanie jego numeru z rejestru (numer cédula).

Wyróżnione oferty

Sprzedaj z nami
swoją nieruchomość
Jeżeli masz do sprzedania zagraniczną nieruchomość w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech lub w jakimkolwiek innym kraju, zamieść swoją ofertę sprzedaży w naszym serwisie.

Jesteśmy pierwszym polskim portalem, stawiającym na nieruchomości zagraniczne. Coraz więcej naszych rodaków rozważa zakup tzw. "drugiego domu" jako miejsca dla siebie na wakacje w ciepłym kraju. Wiele osób traktuje też zakup nieruchomości zagranicznej jako doskonałą inwestycję licząc na zwrot z tytułu wynajmu oraz wzrost ceny samej nieruchomości. Hasła takie jak apartamenty Chorwacja, przestają powoli kojarzyć się tylko z wczasami nad Adriatykiem, a zaczynają być postrzegane jako interesująca inwestycja na przyszłość.

Prezentacja oferty sprzedaży w naszym serwisie kosztuje ZALEDWIE 199zł netto, przy czym PŁACISZ TYLKO RAZ, a Twoje ogłoszenie jest aktywne i widoczne na naszym portalu aż do momentu gdy sprzedasz swoją nieruchomość.

Jeżeli natomiast posiadasz nieruchomość zagraniczną i chciałbyś ją wynajmować, koniecznie rzuć okiem na nasz partnerski portal - WakacyjnyWynajem.pl.
Zarejestruj się

Newsletter