Nieruchomości zagraniczne na sprzedaż

Przewodnik inwestycyjny Przydatne informacje Mapa

Dlaczego warto kupić nieruchomość we Włoszech?
Włochy charakteryzują się wspaniałą pogodą, mają fantastyczną architekturę, spokojne tempo życia, kultywuje się tu wartości rodzinne, miłość do elegancji i stylu oraz rewelacyjną kuchnię. Jest coś zdrowego i naturalnego w sposobie życia we Włoszech. Nie jest zbyt szybki, ale nie jest też zbyt wolny. W tej kwestii Włosi osiągnęli tzw. złoty środek, w którym obcokrajowcy zakochują się bez pamięci. Rozwój tanich linii lotniczych znosi barierę odległości i powoduje, że nie ma nic, co mogłoby zatrzymać nas od zakupu wymarzonego domu we Włoszech!

Kto może kupić nieruchomość we Włoszech?
Zakup nieruchomości, przebywanie lub pracowanie we Włoszech nie jest problemem dla obywateli UE. Nie potrzebują oni wizy ani zezwolenia na pracę. Jednak warto zadeklarować stałe miejsce zamieszkania w lokalnej gminie we Włoszech, aby zmniejszyć opodatkowanie na zakup nieruchomości, zmniejszyć opłaty na rachunkach bankowych i uzyskać pozwolenie na zakup, rejestrację i ubezpieczenie pojazdu we Włoszech.

Ile kosztuje zakup nieruchomości we Włoszech?
Koszty związane z zakupem nieruchomości we Włoszech są dosyć zróżnicowane. Opłaty agencyjne (zwykle podzielone równo pomiędzy kupującego i sprzedającego) mieszczą się w przedziale od 3% do 8% - zawsze pytajmy agenta o prowizję przed rozpoczęciem poszukiwania nieruchomości.

Opłaty notarialne zależą od ceny sprzedaży - im niższa cena nieruchomości tym wyższy procent płacony jako opłata notarialna. Wynosi on przeważnie 2,5-3%.

Podatek rejestracyjny, płatny na samym końcu, to 3% w przypadku stałego miejsca zamieszkania. Dla osób niemieszkających na stałe we Włoszech będzie on zwiększony do 7%, a dla nieruchomości rolnej może to być nawet 10%. Nabywcy nowych nieruchomości są zwolnieni z podatku rejestracyjnego, ale muszą zapłacić podatek VAT - 4% dla osób mających stałe miejsce zamieszkania we Włoszech, 10% dla nierezydentów, czyli osób kupujących tzw. "drugi dom" i aż 20% dla nieruchomości luksusowych.

Podatek od ksiąg wieczystych to z góry określona kwota 130EUR w przypadku nieruchomości, która stanowi główne miejsce zamieszkania lub 1% ceny zakupu przy tzw. "drugich domach".

Pozostałe koszty, które mogą wystąpić, i które należy wziąć pod uwagę to koszt geodety, architekta lub adwokata, opłaty związane z instalacją lub podłączeniem wody, prądu lub gazu, koszty wymiany walut, a także koszty przeprowadzki.

Znalezienie nieruchomości we Włoszech
W tym przepięknym, romantycznym kraju, gdzie króluje sztuka osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mają wiele opcji do wyboru- od domków zaczynając poprzez domy i wille, na luksusowych apartamentach kończąc. Atrakcyjne nieruchomości dostępne są na terenie całych Włoch, zatem każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Formalności – czy należy skorzystać z usług prawnika?
We Włoszech, zarówno poszukiwania jak i przygotowywanie dokumentacji wymaganej do zakupu czy sprzedaży domu, podejmowane są przez agentów nieruchomości i notariuszy. Akty notarialne i opłaty z nimi związane są bezdyskusyjne, odgórnie ustalone na ruchomej skali uzależnionej od ceny nieruchomości. Głównym zadaniem notariusza jest rejestracja sprzedaży, upewnienie się, że transakcja przebiega zgodnie z prawem i zebranie odpowiednich podatków w imieniu rządu. Notariusze są całkowicie neutralni i nie działają na rzecz którejkolwiek ze stron. Podobnie jest w przypadku agenta nieruchomości- pobiera takie same opłaty od kupującego i sprzedającego, a jego jedynym interesem jest po prostu sprzedaż. Zatem nikt tu nie występuje przeciwko nam, ale także nie występuje w naszym imieniu. Z tego powodu zupełnie naturalnym we Włoszech jest zjawisko kupna i sprzedaży domów bez udziału adwokata lub radcy prawnego. Biorąc jednak pod uwagę, że nie jesteśmy Włochami, a ponadto wiele osób planujących zakup nieruchomości we Włoszech w ogóle nie posługuje się językiem włoskim lub zna go na poziomie, który może być niewystarczający przy takiej transakcji, warto zadbać o własnego reprezentanta prawnego. Włoskie przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego różnią się ogromnie pomiędzy poszczególnymi regionami. Z tego powodu, lepiej wynająć adwokata, który praktykuje w obszarze, na którym znajduje się interesująca nas nieruchomość, a następnie znaleźć tłumacza do przetłumaczenia dokumentacji. Takie rozwiązanie może być bardziej efektywne niż zatrudnianie adwokatów w Polsce będących specjalistami w prawie włoskim czy polsko-włoskich radców prawnych, którzy na co dzień pracują w innym regionie Włoch. Adwokat, który jest specjalistą od przeprowadzania transakcji sprzedaży czy zakupu nieruchomości położonych na przedmieściach Mediolanu nie będzie miał pojęcia o regulacjach obowiązujących w obszarach górskich. Czy obszar może podlegać osuwiskom, czy istnieją przepisy ograniczające rodzaj budynku, jaki może być wzniesiony, czy prawo wodne zostało spisane, czy po prostu przenoszone jest z pokolenia na pokolenie w formie umowy ustnej- odnalezienie i ustalenie tego wszystkiego przez prawnika, który na co dzień obraca się w całkiem innym regionie to dodatkowy czas, za który zapłacimy. Wystarczy wynająć adwokata, który dobrze zna interesujący nas teren i może sprawdzić w naszym imieniu dokumentację przygotowaną przez agenta nieruchomości i notariusza. Ważne aby potwierdził on, że osoba, od której kupujemy nieruchomość jest jej prawnym właścicielem.

Włochy - nieruchomości na sprzedaż - wybierz region

Toskania (1)Umbria (3)

Wyróżnione oferty

Sprzedaj z nami
swoją nieruchomość
Jeżeli masz do sprzedania zagraniczną nieruchomość w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech lub w jakimkolwiek innym kraju, zamieść swoją ofertę sprzedaży w naszym serwisie.

Jesteśmy pierwszym polskim portalem, stawiającym na nieruchomości zagraniczne. Coraz więcej naszych rodaków rozważa zakup tzw. "drugiego domu" jako miejsca dla siebie na wakacje w ciepłym kraju. Wiele osób traktuje też zakup nieruchomości zagranicznej jako doskonałą inwestycję licząc na zwrot z tytułu wynajmu oraz wzrost ceny samej nieruchomości. Hasła takie jak apartamenty Chorwacja, przestają powoli kojarzyć się tylko z wczasami nad Adriatykiem, a zaczynają być postrzegane jako interesująca inwestycja na przyszłość.

Prezentacja oferty sprzedaży w naszym serwisie kosztuje ZALEDWIE 199zł netto, przy czym PŁACISZ TYLKO RAZ, a Twoje ogłoszenie jest aktywne i widoczne na naszym portalu aż do momentu gdy sprzedasz swoją nieruchomość.

Jeżeli natomiast posiadasz nieruchomość zagraniczną i chciałbyś ją wynajmować, koniecznie rzuć okiem na nasz partnerski portal - WakacyjnyWynajem.pl.
Zarejestruj się

Newsletter