Nieruchomości zagraniczne na sprzedaż

Przewodnik inwestycyjny Przydatne informacje Mapa

Dlaczego warto kupić w Hiszpanii?
Hiszpania oferuje wielką różnorodność krajobrazów, od gór i jezior na północy do piaszczystych plaż, gajów oliwnych i winnic na południu. Podróż od Burgos, położonego na północnym-zachodzie, do Malagi zlokalizowanej na południowym-wschodzie prowadzi przez tak wiele różnych regionów, iż mogłoby się wydawać, że podróżujemy przez odmienne kraje. Od lat południowo-wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych w Europie, a także jednym z częściej wybieranych miejsc przez obcokrajowców na zakup nieruchomości. Jednak w ostatnich latach północny-zachód (Galicja) ze skalistymi brzegami Atlantyku przyciąga sporą uwagę wśród nabywców poszukujących bardziej wiejskich posiadłości, z dala od ośrodków turystycznych południowej Hiszpanii, w bardziej rozsądnych cenach. Dopiero w ciągu ostatnich dwóch, trzech dekad, a zwłaszcza od wejścia Hiszpanii do Unii Europejskiej, wiele spraw naprawdę poprawiło się w Hiszpanii. Dla tych, którzy mieszkają na wsi, życie pozostało jednak dość tradycyjne i niezmienione, niezwykle urokliwe i urzekające dla odwiedzających, którzy złaknieni intymnego i spokojnego życia na wsi, nie są w stanie znaleźć go w większości innych krajów. Ludzi przyciąga do Hiszpanii wolniejszy tryb życia i kulinarne specjały, takie jak paella i tortille, które są już legendarne... i niedrogie. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje mnóstwo powodów, dla których Hiszpania może być numerem jeden dla osób inwestujących w nieruchomości za granicą.

Kto może kupić nieruchomość w Hiszpanii?
Zakup nieruchomości i zamieszkanie w Hiszpanii są bardzo proste, o ile jesteś obywatelem kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej. Jeśli jednak twoja narodowość nie mieści się w strefie EURO możesz zakupić nieruchomość, ale powinieneś liczyć się z pewnymi ograniczeniami czasowymi, co do długości pobytu w Hiszpanii. Ponadto istnieją pewne wytyczne odnośnie pozwoleń na pracę dla obywateli krajów nienależących do Unii Europejskiej. Osoby zainteresowane mogą znaleźć więcej informacji na stronach internetowych Ambasady Hiszpańskiej. Istnieją także wyspecjalizowane organizacje emigracyjne, które często wykonują bezpłatne konsultacje.

Ile kosztuje zakup nieruchomości w Hiszpanii?
Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii mogą sięgnąć nawet 10%. Jeśli dodamy do tego dramatyczne zmiany kursów walut, koszty te mogą być jeszcze wyższe. Dlatego, jeśli cena nieruchomości wynosi 100.000EUR, może okazać się, że w sumie z wszelkimi dodatkowymi kosztami będziemy zmuszeni wydać 110.000EUR (lub więcej). Ważne jest, aby od początku mieć tę świadomość i być przygotowanym na taki wzrost ceny, a jednocześnie móc określić, jaki przedział cenowy oferowanych nieruchomości jest dla nas do przyjęcia. Podczas poszukiwań w Internecie, odwiedzania targów nieruchomości i wysyłania zapytań do agentów nieruchomości, zacznijmy od sprawdzenia, co jest wliczone w cenę nieruchomości, a co i w jakiej wysokości będzie kosztem dodatkowym. W Hiszpanii cena zakupu obejmuje prowizję agencji (zazwyczaj 5%, ale w niektórych przypadkach może być to jedynie 3%). Dla wszystkich nieruchomości i gruntów naliczany jest 8% podatek od ceny zakupu, który trzeba zapłacić hiszpańskiemu skarbowi państwa. Ponadto, istnieją opłaty notarialne oraz opłaty związane z rejestracją gruntów/nieruchomości, które są zmienne i zależą od ceny nabycia nieruchomości. Trzeba także wziąć pod uwagę wynagrodzenie prawnika i opłaty hipoteczne. Prawnicy zwykle pobierają 1% ceny zakupu plus 18% VAT.

Znalezienie nieruchomości w Hiszpanii - od czego zacząć?
Hiszpania posiada silną pozycję na rynku turystycznym. Od lat przyciąga również zagranicznych inwestorów zainteresowanych zakupem tamtejszych nieruchomości. Wiele osób marzy wręcz o posiadaniu własnej willi w Hiszpanii, aby regularnie móc spędzać w niej wakacje lub przenieść się do Hiszpanii stałe. W Hiszpanii znajdziemy niezwykle różnorodną gamę nieruchomości na sprzedaż. Można tu przebierać w willach, apartamentach, czy domach wiejskich. Dzięki temu osoby zainteresowane zainwestowaniem w nieruchomość nie powinny mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty.

Czy należy skorzystać z usług prawnika przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii?
Na podstawie informacji uzyskiwanych od osób, które zakupiły już nieruchomość w Hiszpanii, bezpiecznie jest stwierdzić, iż kupujący powinni postarać się o dobrego adwokata, który pomoże im przebrnąć przez formalności. Warto skontaktować się z adwokatem przed wyruszeniem „na zakupy”, aby miał on czas by przygotować się i działać w jak najlepszym, naszym interesie. Dobrze jest znaleźć prawnika w Polsce lub firmę, który specjalizuje się w hiszpańskim prawie dotyczącym nieruchomości – mogą oni działać jako pośrednik między nami a lokalnym adwokatem. Innym istotnym czynnikiem jest to, iż trzeba znaleźć adwokata, który jest niezależny, nie ma powiązań z agentem nieruchomości, deweloperami lub firmami oferującymi nam lokale do sprzedaży, dzięki czemu będziemy mieć pewność, iż prawnik pracuje dla nas, a nie dla strony sprzedającej. Zdarza się, że niektórzy prawnicy przygotowują umowę sprzedaży, która faworyzuje pośrednika lub sprzedawcę końcowego- wynika to z chęci zabezpieczenia swych własnych interesów, jakimi jest dalsza współpraca z agencją nieruchomości czy też developerem. Upewnijmy się, że korzystamy z usług solidnego i godnego zaufania adwokata. Możemy w tym celu poprosić o listy referencyjne lub sprawdzić prawnika za pomocą specjalistycznych hiszpańskich stron internetowych. Jeśli mamy jakieś zastrzeżenia, co do osoby adwokata, znajdźmy kogoś innego. Adwokaci w Hiszpanii muszą mieć zarejestrowaną praktykę i zwykle najłatwiej znaleźć ich w popularnych regionach przybrzeżnych lub większych miastach. Adwokat dokonuje przeglądu umowy sprzedaży, sprawdza tytuły i przeprowadza inne kontrole w celu upewnienia się, że nasze interesy są zabezpieczone. On lub notariusz, może być odpowiedzialny za opłacenie wszelkich podatków i rejestrację nieruchomości w rejestrze gruntów, o ile jest to wymagane. Opłaty za usługi notarialne różnią się, ale kształtują się na poziomie około 1% do 2% wartości sprzedaży nieruchomości. W Hiszpanii opłaty te są ustalane przez rząd. Trzeba pamiętać, że system prawny w Hiszpanii może nie działać na naszą korzyść, jeśli pojawiają się kłopoty, więc jest to niezwykle ważne, aby wynająć wykwalifikowanych ludzi, którzy zapewnią nas, że nie musimy podejmować żadnych działań prawnych. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której będziemy zobowiązani do zadośćuczynienia prawnego. Upewnijmy się, my i nasz adwokat, że wszystko od początku zostało przeprowadzone zgodnie z prawem, dzięki czemu sprawa zakupu nieruchomości będzie przebiegać w sposób szybki i łatwy, tak jak to ma miejsce w przypadku zdecydowanej większości transakcji zawieranych w Hiszpanii.

Hiszpania - nieruchomości na sprzedaż - wybierz region

Costa Blanca (6)Costa del Sol (1)
Costa Tropical (2)Majorka (1)
Teneryfa (1)

Wyróżnione oferty

Sprzedaj z nami
swoją nieruchomość
Jeżeli masz do sprzedania zagraniczną nieruchomość w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech lub w jakimkolwiek innym kraju, zamieść swoją ofertę sprzedaży w naszym serwisie.

Jesteśmy pierwszym polskim portalem, stawiającym na nieruchomości zagraniczne. Coraz więcej naszych rodaków rozważa zakup tzw. "drugiego domu" jako miejsca dla siebie na wakacje w ciepłym kraju. Wiele osób traktuje też zakup nieruchomości zagranicznej jako doskonałą inwestycję licząc na zwrot z tytułu wynajmu oraz wzrost ceny samej nieruchomości. Hasła takie jak apartamenty Chorwacja, przestają powoli kojarzyć się tylko z wczasami nad Adriatykiem, a zaczynają być postrzegane jako interesująca inwestycja na przyszłość.

Prezentacja oferty sprzedaży w naszym serwisie kosztuje ZALEDWIE 199zł netto, przy czym PŁACISZ TYLKO RAZ, a Twoje ogłoszenie jest aktywne i widoczne na naszym portalu aż do momentu gdy sprzedasz swoją nieruchomość.

Jeżeli natomiast posiadasz nieruchomość zagraniczną i chciałbyś ją wynajmować, koniecznie rzuć okiem na nasz partnerski portal - WakacyjnyWynajem.pl.
Zarejestruj się

Newsletter