Nieruchomości zagraniczne na sprzedaż

Przewodnik inwestycyjny Przydatne informacje Mapa

Dlaczego akurat Bułgaria?
Być może najbardziej atrakcyjnym elementem zakupu nieruchomości w Bułgarii jest aspekt ekonomiczny. Ceny nieruchomości w Bułgarii są stosunkowo niskie. Bułgaria jest pełna pięknych krajobrazów, posiada wspaniały klimat, a górskie widoki są widoczne niemalże w każdym miejscu. Do tego dochodzi malownicze wybrzeże Morza Czarnego, tak chętnie odwiedzane latem przez polskich turystów. Wszystko to czyni z tego kraju rewelacyjne miejsce do uprawiania sportów zarówno zimowych jak i letnich, takich jak choćby narciarstwo czy windsurfing, a obecność wysokich pasm górskich, sama w sobie, jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Pogoda w Bułgarii jest niezwykle zróżnicowana, można się tu spodziewać szeregu różnych zjawisk pogodowych, w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy. W głębi kraju pogoda jest bardziej kontynentalna, z mroźnymi zimami i intensywnymi opadami śniegu, za to lato jest gorące i wilgotne. Regiony przybrzeżne charakteryzują się klimatem bardziej umiarkowanym, o łagodnej jesieni i wiośnie, chłodnej zimie oraz ciepłym i pogodnym lecie. Dodatkowym atutem kraju jest fakt, że koszty utrzymania w Bułgarii są niezwykle atrakcyjne, a ceny większości produktów spożywczych oraz usług dużo niższe niż w Polsce.

Kto może kupić nieruchomość w Bułgarii?
Ogólnie rzecz biorąc, cudzoziemcy jako osoby prywatne mogą nabywać tylko budynki, ale nie ziemię. Tylko obywatele bułgarscy i osoby prawne mogą uzyskać prawo własności do bułgarskiej ziemi. Od 2012 roku wyjątkami od tej reguły są osoby fizyczne i prawne z terenu Unii Europejskiej. Mogą one kupować domy z ogrodami i działki budowlane w Bułgarii we własnym imieniu. Traktat o przystąpieniu Bułgarii do UE pozwolił Bułgarii utrzymać po akcesji zakaz zakupu ziemi dla osób fizycznych i prawnych z UE do 5 lat, a do 7 lat zakaz zakupu lasów i gruntów rolnych. 5-letnia kadencja została już zakończona i od 1.01.2012 wszystkie osoby będące obywatelami państw unijnych mogą kupić działki w Bułgarii bez ograniczeń (wszystkie działki, które w planie zagospodarowania przestrzennego oznaczone są jako budowlane, domy z ogrodami i części gruntu należące do apartamentów). Dla gruntów rolnych i leśnych osoby z UE nadal muszą rejestrować firmy w Bułgarii w celu zakupu tego rodzaju nieruchomości i ograniczenia te będą ważne do 1.01.2014. Dla pozostałych obcokrajowców nie będących obywatelami krajów UE, ogólne ograniczenie zakupu ziemi w Bułgarii nadal obowiązuje, co oznacza, że w celu zakupu ziemi muszą zarejestrować bułgarską firmę.

Ile kosztuje zakup nieruchomości w Bułgarii?
Poniżej krótka lista dodatkowych kosztów, których można się spodziewać przy zakupie nieruchomości w Bułgarii. Są to koszty, które dynamicznie się zmieniają, warto więc upewnić się, jak będą się kształtować w momencie, kiedy podejmiemy decyzją o transakcji. Na chwilę obecną wyglądają one w następujący sposób:

Prowizja agenta:
Przy zakupie nieruchomości w Bułgarii to kupujący płaci prowizję agencji. Może ona wynieść od 3% do 5% ceny kupowanej nieruchomości. Warto wiedzieć, iż niektórzy agenci pobierają także opłatę za oględziny w wysokości 30-100EUR, która jest zwracana, jeśli zdecydujemy się zakupić nieruchomość właśnie od nich.

Opłata za rejestrację firmy:
Jak już wspomniano, jeżeli nieruchomość, którą jesteśmy zainteresowani posiada ziemię, a my nie jesteśmy obywatelem UE, konieczne będzie utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym celu należy wpłacić kaucję w wysokości 1800EUR i co najmniej 2500EUR na rachunek bankowy firmy. Gdy spółka zostanie utworzona, będziemy mieć dostęp do swoich pieniędzy, ale jesteśmy zobowiązani do pokrycia kosztów związanych z utworzeniem i rejestracją nowej firmy w wysokości ok. 750EUR.

Koszt prawnika:
Sprowadza się on do wartości ok. 1% ceny nieruchomości, w zależności od tego, czego wymagamy od prawnika. W tym przedziale cenowym zazwyczaj mieszczą się następujące czynności: podjęcie poszukiwań, opracowanie wstępnych i końcowych umów, rejestracja zmiany własności.

Podatek państwowy lub lokalny:
Jest to odpowiednik opłaty skarbowej i wynosi około 2 - 4% ceny nieruchomości. Jest ustalany przez lokalne władze i może różnić się w zależności od lokalizacji nieruchomości.

Kataster lub podatek od nieruchomości:
Obejmuje koszty rejestracji na rzecz gminy i wynosi 0,15% ceny nieruchomości.

Opłaty notarialne:
Notariusz poświadczający dokonanie zakupu pobiera opłatę w wysokości od 250EUR do 300EUR. Opłaty ustalane są przez rząd i zależą od ceny zakupu nieruchomości.

Tłumaczenia:
Można wymagać przetłumaczenia dokumentów na język polski. Cena takiej usługi wynosi około 50EUR.

Opłata geodezyjna:
Usługa taka jest opcjonalna, a koszt bardzo zróżnicowany.

Podatek VAT:
Sprzedaż nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniona z VAT-u.

Poszukiwania nieruchomości w Bułgarii - od czego zacząć?
Bułgaria jest krajem charakteryzującym się naturalnym pięknem i dużym wyborem willi, domków wiejskich, budynków gospodarczych i apartamentów zlokalizowanych od brzegów Morza Czarnego po szczyty Gór Bałkańskich, co oznacza, że znalezienie idealnej nieruchomości nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów.

Jakie są regulacje dotyczące agencji nieruchomości w Bułgarii?
Agencje nieruchomości nie są licencjonowane lub kontrolowane przez którykolwiek z organów regulacyjnych w Bułgarii. Ważne jednak, aby sprawdzić kwalifikacje agencji, długość funkcjonowania na rynku. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odnalezienie zarejestrowanego polskiego agenta specjalizującego się w rejonie bułgarskim. Jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z bułgarskiej agencji zawsze zadajmy podstawowe pytania: jak długo firma działa? czy posiadają referencje i kontakt z zadowolonymi klientami, z którymi można porozmawiać? W końcu mamy zamiar zakupić nieruchomość, która będzie wymagać od nas zaangażowania czasu i pieniędzy, warto więc mieć pewność, iż będziemy korzystać z usług wiarygodnego i uczciwego agenta.

Wyróżnione oferty

Sprzedaj z nami
swoją nieruchomość
Jeżeli masz do sprzedania zagraniczną nieruchomość w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech lub w jakimkolwiek innym kraju, zamieść swoją ofertę sprzedaży w naszym serwisie.

Jesteśmy pierwszym polskim portalem, stawiającym na nieruchomości zagraniczne. Coraz więcej naszych rodaków rozważa zakup tzw. "drugiego domu" jako miejsca dla siebie na wakacje w ciepłym kraju. Wiele osób traktuje też zakup nieruchomości zagranicznej jako doskonałą inwestycję licząc na zwrot z tytułu wynajmu oraz wzrost ceny samej nieruchomości. Hasła takie jak apartamenty Chorwacja, przestają powoli kojarzyć się tylko z wczasami nad Adriatykiem, a zaczynają być postrzegane jako interesująca inwestycja na przyszłość.

Prezentacja oferty sprzedaży w naszym serwisie kosztuje ZALEDWIE 199zł netto, przy czym PŁACISZ TYLKO RAZ, a Twoje ogłoszenie jest aktywne i widoczne na naszym portalu aż do momentu gdy sprzedasz swoją nieruchomość.

Jeżeli natomiast posiadasz nieruchomość zagraniczną i chciałbyś ją wynajmować, koniecznie rzuć okiem na nasz partnerski portal - WakacyjnyWynajem.pl.
Zarejestruj się

Newsletter