Nieruchomości zagraniczne na sprzedaż
Wszystko wskazuje na to, że ceny nieruchomości na Cyprze nadal będą spadać, po tym jak wzrost cen nieruchomości został wstrzymany pod koniec 2008 roku. Na koniec 2011 roku ceny domów na Cyprze były o 14,5% niższe w porównaniu z cenami obowiązującymi w III kwartale 2008 (-20,5% z uwzględnieniem inflacji), przytaczając dane za Centralnym Bankiem Cypru (CBC). W tym roku przewiduje się, że rynek mieszkaniowy ucierpi jeszcze bardziej z powodu recesji.

Średnia cena nieruchomości mieszkalnych spadła w 2011 roku o 5,61% (-8,87% z uwzględnieniem inflacji). Apartamenty potaniały o 7,2%, podczas gdy ceny domów spadły o 4,7%.

Famagusta odnotowała największy spadek cen spośród wszystkich regionów Cypru. Ceny w tym dystrykcie spadły w 2011 roku o 10,7%. Za nią uplasowała się Larnaka (-8,8%) oraz Pafos (-8%). Nikozja zanotowała najniższy spadek cen - 2% (zgodnie z danymi CBC).

Średnia cena za dom w Nikozji, jak podaje Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS-Cypr), spadła o 3,19% z 511,642 euro w IV kwartale 2010, do 495,341 euro w IV kwartale 2011 roku.

Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż nadal będzie spadać, pomimo wysiłków rządu w celu zapewnienia lepszej ochrony nabywców nieruchomości. Sprzedaż krajowa spadła do 13% porównując kwiecień 2012 do kwietnia rok wcześniej. Sprzedaż spadła we wszystkich dystryktach za wyjątkiem Pafos.

Chociaż przychody z turystyki wzrosły w 2011 roku, sprzedaż nadmorskich nieruchomości była niższa o 21% niż rok wcześniej i spadła w kwietniu 2012 ze 151 oficjalnie zarejestrowanych transakcji do 119. Jest to spowodowane kulejącą gospodarką Wielkiej Brytanii (70% wszystkich zagranicznych nabywców na Cyprze to obywatele Wielkiej Brytanii) i nadszarpniętą reputacją Cypru w związku z licznymi skandalami dotyczącymi przeniesienia własności nieruchomości na nowych nabywców.

Komisja Europejska prognozuje zmniejszenie o 0,5% PKB Cypru w 2012 roku. Uniwersytet Cypryjski wraz z ekspertami z Ekonomicznego Centrum Badawczego przewidują spadek PKB o 1,5% do 2% w 2012 roku.

Oszustwa podczas zawierania umów
Skandale związane z rynkiem nieruchomości na Cyprze mają rozmiary niemalże epidemii, a dotyczą nieuczciwego przeniesienia mienia, celowego zatajenia informacji o tytułach własności, czy całkowitej amnestii dla projektów deweloperskich o wątpliwej legalności.

Akty własności (lub "Świadectwa Rejestracji Przeniesienia Nieruchomości") to dokumenty prawne, które wszyscy właściciele nieruchomości na Cyprze muszą posiadać. Wielu kupujących rezygnowało z nich, aby uniknąć wnoszenia opłaty od zakupu nieruchomości, które od maja 2012, oblicza się w następujący sposób:

3% od zakupu za 85,430 euro
5% od zakupu za następne 85,430 euro
8% od pozostałej część ceny

Jednakże kłopoty związane z nieposiadaniem aktu własności, są niezliczone. Technicznie rzecz ujmując, osoba bez aktu własności nie jest właścicielem nieruchomości, pomimo zapłacenia za nią pełnej ceny. Prawny właściciel (który faktycznie posiada tytułu własności) zachowuje prawo do hipoteki nieruchomości i nie potrzebuje do tego zgody kupującego. Jeśli ziemia była już zastawiona, zanim została sprzedana, prawny właściciel może przedłużyć lub zwiększyć hipotekę bez porozumienia z osobą, która zakupiła nieruchomość.

Około 40 170 zagranicznych nabywców znalazło się w tej pułapce bez tytułu własności (dane na koniec listopada 2011 roku). Z 51 654 nieruchomości nabytych na Cyprze przez obcokrajowców w okresie od 2000 roku do listopada 2011 roku, tytuły własności zostały przeniesione tylko w przypadku 11 484 transakcji, a różnica między liczbą nieruchomości sprzedanych cudzoziemcom a liczbą zmian w aktach własności nadal się poszerza. Jednym z największych problemów są deweloperzy, którzy bez skrupułów oszukują kupujących, poprzez wyłudzanie pieniędzy na tzw. zapłatę "podatku od nieruchomości nieprzenoszalnej". To przyciągnęło uwagę Unii Europejskiej, zaniepokojonej rosnącą liczbą skarg od zagranicznych nabywców sfrustrowanych z powodu braku ochrony konsumentów przed deweloperami, którzy sprzedają nieruchomości bez odpowiednich zezwoleń i uprawnień lub sprzedają tę samą nieruchomość dwukrotnie.

Prawo „amnestii projektowej”
Rząd przyjął prawo „amnestii projektowej" w kwietniu 2011 roku. Zgodnie z nim właściciele nielegalnie wybudowanych nieruchomości i nieruchomości, które wykazują naruszenia w sferze projektu, mają prawo do ubiegania się o akt własności. W rzeczywistości były to cztery projekty ustaw mające na celu zwiększenia ochrony konsumentów.

Przy okazji rząd obniżył także stawkę VAT dla kupujących nieruchomości na Cyprze po raz pierwszy. Obniżka dotyczy zakupu nieruchomości o powierzchni do 275m2. Nowa stawka VAT za takie domy to teraz 5% (uprzednio wynosiła ona 15%).

Odkrycie naturalnego gazu
W grudniu 2011 roku firma Noble Energy Inc. odkryła u wybrzeży Cypru złoże gazu, z zasobem 5-8 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego na obszarze obejmującym 40 kilometrów kwadratowych. Odkrycie gazu zostało przez prezydenta Demetrisa Christofiasa określone jako "historyczne wydarzenie". Wartość złoża oceniana jest na dziesiątki miliardów dolarów. Może ono, według Ministra Gospodarki Praxoulla Antoniadou, zasilić wyspę w energię elektryczną przez najbliższe 210 lat. Wkrótce po odkryciu, Noble Energy Inc. ogłosiła plany budowy terminalu gazowego na Cyprze.

Jednak Turcja już zapowiedziała, że chce udziału w złożach gazowych. We wrześniu 2011 roku, turecki premier Tayyip Erdogan zażądał od Cypru wstrzymania wierceń i ostrzegł, że w innym wypadku wyśle na sporny teren okręty wojenne. Pomimo możliwości konfliktu, rząd Cypru pozostaje zaangażowany w projekt. "Cypr jest w stanie wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE, gdyż jesteśmy jedynym krajem w regionie [z gazem] należącym do UE", powiedział Antoniadou.

Niskie zyski z wynajmu
Wynajem nieruchomości na Cyprze daje stosunkowo niewielki zysk. Przeciętny miesięczny zysk z wynajmu w IV kwartale 2011 wnosił ok. 3,8% w przypadku mieszkań i 2% dla domów. Są to wyniki porównywalne do stycznia 2011 r., kiedy to zyski wynosiły od 2,7% do 4,6%.

Larnaka może pochwalić się najwyższą stopą zwrotu z tytułu wynajmu- od 4,54% do 4,76%.

Koszty zakupu mieszkania o powierzchni 120m2 na Cyprze:
Nikozia: średnia cena: 1646EUR/m2; średni zwrot z tytułu wynajmu: 4.35%.
Limassol: średnia cena: 1140EUR/m2; średni zwrot z tytułu wynajmu: 4.10%.
Pafos: średnia cena: 1780EUR/m2; średni zwrot z tytułu wynajmu: 2.71%.
Larnaka: średnia cena: 1330EUR/m2; średni zwrot z tytułu wynajmu: 4.54%.

Standardy na rynku kredytowym
Zaostrzenie wymogów kredytowych nastąpiło na Cyprze w pierwszym kwartale 2012 roku, jako środek zapobiegawczy. W lutym 2012 roku, średnia stopa oprocentowania kredytu dla kredytów na 1 rok wzrosła do 6,76%. Stopa procentowa dla kredytów zaciąganych na okres od 1 roku do 5 lat wzrosła do 7%, natomiast dla kredytów zaciąganych na więcej niż 5 lat stopa wzrosła do 5,14%.

Kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu stanowią 97,8% wszystkich kredytów mieszkaniowych na Cyprze, przez co rynek jest podatny na zmiany stóp procentowych. Cypryjskie stopy procentowe są obecnie jednymi z najwyższych w strefie euro, są stosunkowo wysokie w porównaniu do stóp Europejskiego Banku Centralnego, przy czym banki na Cyprze wolno reagują na obniżki stóp procentowych dyktowane przez EBC. Wynika to z niskiej płynności na rynku pożyczek międzybankowych, co z kolei prowadzi do sytuacji gdy banki, w celu udzielania kredytów muszą w głównej mierze opierać się na depozytach klientów.

Przyjęcie euro w styczniu 2008 roku doprowadziło do znaczącej zmiany metody obliczania stóp procentowych (od maja 2008 r.) i dane są już zharmonizowane z wymogami Europejskiego Banku Centralnego.

Ekonomiczna sytuacja w 2012 roku
PKB Cypru spadło o 1,9% w 2009 r., ale już w roku 2010 udało się wypracować wzrost w wysokości 1,1%. W 2011 roku PKB Cypru nadal rosło, choć wolniej, bo o 0,5%. Od tego czasu Cypr ponosi jednak spore koszty wynikające z kłopotów gospodarczych Grecji, od kredytów hipotecznych i korporacyjnych spowalniających możliwości kredytowe, po wzrost kosztów za energię elektryczną. Bezrobocie na Cyprze wzrosło do 10% w marcu 2012 roku. Dla porównania rok wcześniej wynosiło 6,9%. Tymczasem inflacja Cypru nieznacznie spadła, do 3,1% w kwietniu 2012.

Najnowsze złe wieści dotyczące Cypru to:
- rating dla Cypru ogłoszony przez Fitch'a w maju 2011 zmniejszono z AA- do A-,

- pierwsze trzy najlepiej oceniane cypryjskie banki zostały zdegradowane przez Moody's w listopadzie 2011,

- rating cypryjskich obligacji rządowych został obniżone przez Moody's w marcu 2012 roku, z Baa3 do Ba1 z negatywną perspektywą.

Wyróżnione oferty

Sprzedaj z nami
swoją nieruchomość
Jeżeli masz do sprzedania zagraniczną nieruchomość w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech lub w jakimkolwiek innym kraju, zamieść swoją ofertę sprzedaży w naszym serwisie.

Jesteśmy pierwszym polskim portalem, stawiającym na nieruchomości zagraniczne. Coraz więcej naszych rodaków rozważa zakup tzw. "drugiego domu" jako miejsca dla siebie na wakacje w ciepłym kraju. Wiele osób traktuje też zakup nieruchomości zagranicznej jako doskonałą inwestycję licząc na zwrot z tytułu wynajmu oraz wzrost ceny samej nieruchomości. Hasła takie jak apartamenty Chorwacja, przestają powoli kojarzyć się tylko z wczasami nad Adriatykiem, a zaczynają być postrzegane jako interesująca inwestycja na przyszłość.

Prezentacja oferty sprzedaży w naszym serwisie kosztuje ZALEDWIE 199zł netto, przy czym PŁACISZ TYLKO RAZ, a Twoje ogłoszenie jest aktywne i widoczne na naszym portalu aż do momentu gdy sprzedasz swoją nieruchomość.

Jeżeli natomiast posiadasz nieruchomość zagraniczną i chciałbyś ją wynajmować, koniecznie rzuć okiem na nasz partnerski portal - WakacyjnyWynajem.pl.
Zarejestruj się

Newsletter